Przejdź do treści
MEDYCYNA

Ból zębów w neurologii

Autor: Wanda Jabłonowska
Ból zęba jest uważany za jeden z bardziej dotkliwych bólów fizycznych: pojawia się niespodziewanie, swoim zasięgiem obejmuje także część twarzy lub szczęki, a środki przeciwbólowe, jeśli działają, to na krótko. Od niedawna we współczesnej medycynie dentystycznej przyjmuje się podział rodzajów bólu zęba z uwagi na jego źródło. Dolegliwości, z którymi wielu pacjentów zgłasza się do dentysty, choć zazwyczaj traktowane są jako objaw stanu zapalnego czy infekcji, niejednokrotnie okazują się mieć podłoże neurologiczne. Co to oznacza i jak rozpoznać tę przypadłość?

Neuropatyczny ból zęba

Ból neuropatyczny jest związany ze zmianami, czyli wyładowaniami w komórkach nerwowych: mogą, ale nie muszą wywoływać go uszkodzenia bądź uciśnięcia nerwów. Mózg interpretuje źródło sygnału jako ból, a problemem jest fakt, że nie umiemy go często umiejscowić. Zdarza się, że ból neurologiczny pojawia się w kilku miejscach obok siebie, czyli przebiega na całej długości nerwu, a my błędnie lokalizujemy go w punkcie jego zakończenia. Jednym z takich miejsc, gdzie najczęściej występuje ból neuropatyczny, jest jama ustna. W przypadku bólu zęba o podłożu neurologicznym dolegliwości są identyczne jak w przypadku bólu, którego powodem jest próchnica, ropień, stan zapalny, uraz czy inne problemy stomatologiczne. Neuropatyczny ból zęba jest wyjątkowo trudny do zdiagnozowania, a w przypadku podjęcia przez stomatologa likwidacji przyczyn bólu, powstaje dodatkowo ryzyko leczenia niewłaściwego (zdrowego) zęba. Wielu stomatologów niestety myli się przy rozpoznaniu prawdziwej przyczyny bólu, co powoduje, że pacjent podejmuje leczenie kanałowe lub decyduje się na ekstrakcję zęba. Ból jednak nie mija, ponieważ wywołuje go nerw, a nie sama tkanka zęba.

Leczenie bólu zęba o podłożu neurologicznym

Niestety z uwagi na subiektywne odczuwanie tego rodzaju bólu przez pacjenta, którego dentysta nie jest w stanie potwierdzić, większość przypadków neuropatycznego bólu zęba nie jest diagnozowana, co powoduje, że w medycynie przyjmuje się, że problem ten pojawia się rzadko. Co gorsza, na tę przypadłość nie pomagają farmakologiczne środki w postaci niesteroidowych leków przeciwzapalnych ani domowe metody uśmierzania bólu, a tym bardziej antybiotyki. Nie jesteśmy w stanie także zapobiec występowaniu tej dolegliwości. Ból neurologiczny może pojawić się także po zabiegach wyrwania zęba bądź leczenia kanałowego. Do łagodzenia tego rodzaju objawów stosuje się niekiedy leczenie niestandardowe, w sytuacjach, kiedy pacjent uskarża się na silne i długotrwałe dolegliwości bólowe. Stosowane są różne preparaty uśmierzające ból, do których zalicza się przeciwdepresyjne leki trójpierścieniowe czy leki przeciwdrgawkowe. Mają one za zadanie spowolnić przepływ impulsów w komórkach nerwowych i wpłynąć wyciszająco na cały układ nerwowy. Lekarz stomatolog przed podjęciem decyzji o tego typu leczeniu powinien najpierw podjąć się kompleksowej diagnostyki uzębienia pacjenta w celu wykluczenia fizycznych przyczyn bólu.

Sprawdź najnowsze informacje!

Przeczytaj także: